RAHİM AĞZI KANSERİ TETKİKİ (PAP SMEAR)

Rahim ağzı kanseri, kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor. Öte yandan bu hastalıkta erken teşhis hayati önem taşıyor


Pap smear testi ise, tedavi edildiğinde yüzde 95 başarı sağlanan rahim ağzı kanserinin teşhisinde altın standart...

Her hastalıkta olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis büyük önem taşıyor. Zira, erken yakalanması durumunda rahim ağzı kanseri olan kadınların yüzde 95'inden fazlasında iyileşme sağlanıyor. Öte yandan pap smear testi ile rahim ağzı bölgesinde bulunan en küçük bir hücre değişimi bile fark edilerek, kanser henüz oluşma aşamasında iken yakalanabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, 'kadınların hayat kurtarıcısı' olarak adlandırılan testle ilgili merak edilen soruları cevapladı:

Pap smear testi nedir?

Jinekolojik muayene sırasında uygulanan, rahim ağzındaki hücresel değişiklikleri taramaya yarayan bir testtir. Testin uygulanmasının ana amacı, tüm kadın kanserleri arasında en önde gelenlerden olan rahim ağzı (serviks) kanserinin yakalanmasıdır. Bu kanserler erken yakalandığında hem tedavisi çok daha kolay yapılabilir, hem de iyileşme şansı çok daha yüksek olur.

Nasıl uygulanır?

Pap smear testi, kesinlikle cerrahi bir işlem değil. Jinekolojik muayene sırasında bir fırçanın ya da tahta bir çubuğun rahim ağzı ve etrafındaki vajina dokusuna dokundurulmasıyla akıntıdan örnek alınır. Takiben alınan hücre örnekleri incelenmesi için patolojiye yollanır. Örnekle birlikte rahim ağzında ve vajende bulunan hücreler aynı anda alındığından, test birden fazla hastalık ortaya koyabilir. Yani, bu test sadece hücre değişimini değil, aynı anda vajenin hormon durumunu, mikrobik hastalıkları da ortaya koyar.

Test yapılırken kişinin canı acır mı?

Kadınların bir çoğu smear testinin ağrıya yol açtığını düşünür. Oysa, bu testte örnek vajendeki akıntıdan alındığı için hiçbir ağrı oluşmaz ve özel bir alet kullanılmaz.

ENFEKSİYON DA OLABİLİR

Testin olumsuz çıkması kanser olduğu anlamına gelir mi?

Enfeksiyon varlığında tedavi verilip, test bir süre sonra tekrar edilir. Sonuç anormal çıktığında ise ek testlere ihtiyaç duyulur. Ancak pap smear testinin kesin tanı değil, bir tarama testi olduğunu unutmamak gerekir. Anormal çıkan bir pap smear sonucu her zaman kanser veya kanser öncesi durum anlamına gelmez.

BUNLARA DİKKAT

Pap smear testini yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanıyor: Test öncesi vajina sabun veya benzeri maddelerle yıkanmamalı. Kullanılıyorsa vajinal fitil veya kremlerin kullanımı bırakılmalı. İşlemden 1 gün önce cinsel ilişkiye girilmemeli. Mümkünse regl dönemlerinde pap smear testi yapılmamalı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !